Bora Bora (Tétékás Nyúz)

Fabienne: – Butch!
Butch (a haját szárítva): – Tessék, szívem csücske!
Fabienne: – Hova megyünk?
Butch: – Még nem tudom biztosan. Ahova akarsz. Ebből lesz egy csomó pénzünk. De annyi azért nem, hogy nagy lábon éljünk holtunk napjáig. Gondoltam, elmehetnénk valahova a dél-tengeri szigetekre. Ott sokkal jobban kijönnénk a pénzünkből.
Fabienne: – Szóval, ha akarnánk, élhetnénk Bora Borán?
Butch: – Mi az hogy. És ha egy idő után megunod Bora Borát, elutazhatunk Tahitira vagy Mexikóba.
Fabienne: – De én nem tudok spanyolul.
Butch: – Boraboraiul se tudsz. Egyébként a mexikói könnyű: Donde esta el zapataria?
Fabienne: – Ez mit jelent?
Butch: – Hol van a cipőbolt?

Gondolom, sokaknak ismerősek még a Ponyvaregény örökbecsű sorai, itt hallottam először a Bora-Bora szigetekről. A másik impulzus a Playboy áprilisi száma volt, ahol felvillantottak valamit abból, milyen is Bora Borán nyaralni… Innen az ötlet: nézzünk utána picit alaposabban!

Először is: hol van? Nos, Bora Bora Francia-Polinézia egy kis szigete, Tahititől kicsit északnyugatra. Akinek még ez sem mond sokat (mint én), mindez Ausztrália és Dél-Amerika között van, Ausztráliához valamivel közelebb (a „valamivel közelebb” itt azt jelenti, hogy Ausztrália keleti végétől kb. 5000 kilométerre).

Az állatvilág emlősöket illető része nem túl gazdag, tekintve, hogy a vulkáni eredetű sziget a Csendes-óceán, a szárazföldi élővilág szempontjából pedig a semmi kellős közepén áll. Ezért a szárazföldi élővilág itt nem tudott megtelepedni, szinte kizárólag olyan emlősök élnek itt, amelyeket a szigetet benépesítő európai és polinéziai emberek hoztak ide. A lista így sem túl hosszú: lovakat, teheneket, bárányokat, kutyákat, sertéseket és persze patkányokat láthat az ide látogató turista. Lényegesen gazdagabb a madárvilág, sok faj utolsó menedékét jelentik Polinézia szigetei, szerencsére ma már ennek megfelelően védik őket. Rendkívül gazdag a tengeri állatvilág. Közel 500 halfajta, és sok más érdekes tengeri állat él a környező vizekben, például tengeri teknős, több tucat cápafajta, delfinek.

Az időjárás trópusi, száraz és esős évszak van. A száraz évszak májustól októberig tart, ez a polinéziai tél. A hőmérséklet 24-28°C, és csak ritkán esik az eső. Természetesen ilyenkor érkezik több turista, főleg júliusban, amikor fesztivál és ünnepség is várja az érdeklődőket. Az esős évszak (polinéziai nyár) novembertől áprilisig tart, az egész évi csapadék háromnegyede ilyenkor hullik le. Magas a páratartalom, gyakran jönnek gyors, kiszámíthatatlan viharok. Az átlaghőmérséklet 27-30°C, a legmelegebb évszakok a február és március. Az éjszakai és nappali hőmérséklet között alig van különbség. Mindezt a Tahiti Sun Travel honlapján olvasom, ezért nem meglepő, hogy figyelmünkbe ajánlják azért, hogy a Nap ilyenkor sem megy vakációzni… csak valamivel kevesebbet mutatkozik :). Ilyenkor minden sokkal olcsóbb, kisebb a tömeg…

Bora Borára a legkönnyebben repülőgéppel lehet eljutni. A repülőtér csónakkal 20 percre van Vaitape falutól. Átrepülve a Bora Borát körülvevő lagúnák felett rögtön nyilvánvalóvá válik, miért ezek a szigetecske legfőbb nevezetességei. A kristálytiszta vízzel teli lagúnák gyűrűszerűen veszik körül a szigetet. Ezekben sekély a víz és nem férnek oda a nagyobb tengeri ragadozók, vagyis olyan békés és biztonságos, mint a Balaton, csak a Csendes-óceán közepén van…

Bungalók Bora-borán a lagúna fölött

A legnépszerűbb Bora Bora-i nyaralókat ezek fölé a lagúnák fölé építették. A Szentendrei-szigeten lehet olyan házakat látni, amelyeket a Duna-partra, a folyó áradása elleni védekezésként cölöpökre építettek. Ezeket vegyítsük egy balatoni stég paramétereivel, és tegyük át Bora Borára. A bambuszból épült bungalók a víz felett, cölöpökön állnak, az aljuk kb. egy méterrel van a víz szintje felett. Egy víz felett futó átjáró segítségével mint egy folyosón, száraz lábbal közelíthetjük meg őket, és jobbra-balra ilyen kis bungalók vannak.

A házikókban saját medence és a legtökéletesebb luxus várja a vendégeket. Minden házból saját lépcsőn (nem létrán, lépcsőn) lehet lejutni a derékig érő vízbe. Aki eleget fürdött, a bungaló teraszáról is megtekintheti a Csendes-óceánt, vagy ha valaki napszúrást kapott, a bungaló átlátszó üvegpadlóján át figyelheti a tengeri állatvilágot. Hasonló üvegpadló a Westend felső szintjén is van, tehát azért innen is össze lehet ollózni az élményt…

Ha valaki kedvet kapott, érdeklődhet például a Bora Bora Lagoon Resort szállodában, telefonon a 00-689-60-40-00-s telefonszámon Filip Boyennél. A szálloda tíz percre van a repülőtértől, öt percre a hajóállomástól. Két kiadó szoba van a központi épületben, 28 bungaló a parton (12 közvetlenül a parton) és 50 a víz felett. VISA kártyát elfogadnak 🙂

Szatmári Péter
Nyúz, 2002. május 1.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük