Érdemes egyáltalán megtanulni angolul? Igen: én például pont kétszer annyit kerestem az első multis munkahelyemen, ahol már tudni kellett angolul, mint azelőtt.
De mégis, mennyire kell tudnia egy tesztelőnek angolul?
Az első kérdés, hogy kell-e napi szinten külföldi kollégákkal beszélned. Ha igen, akkor értened kell a beszélt nyelvet és meg is kell szólalni, sőt: tudnod kell érvelni angolul. A nyelvtani hibák viszont nem nagyon számítanak, amíg érthető maradsz. Én az évek alatt még sohasem hallottam, hogy bárki kínos helyzetbe került volna nyelvtani hiba miatt, vagy hogy kibeszélték volna a háta mögött. Kevesen beszélnek annyira jól angolul, hogy ne ejtsenek nyelvtani hibákat menet közben.
Éppen ezért, ha van lehetőséged nyelvtanfolyamra járni, nem az a jó választás, ahol akkurátusan végighaladtok a tankönyvek egyre magasabb szintjein, és ahol a tanár hosszasan magyarázza a nyelvtani szerkezetek jelentését. Az a jó nyelvtanfolyam, ahol megszólalsz, ahol egy idő után beszélgetni tudsz.
Ha viszont a hétköznapi kommunikációs nyelv a magyar, mihez kellhet az angol egyáltalán? Ott van például az írásos anyag, a dokumentáció, ha van egyáltalán. De jó esetben személyesen fog egy magyar kolléga betanítani a szoftver használatára…
Vagy ott vannak a tesztesetek és a bugok, amiket esetleg angolul kell megírni. Ezekhez egy nagyon szűk szókincs elegendő, az viszont elengedhetetlen. Click the button – the window opened. The software crashed. Ami eggyel nehezebb, az a bugok indoklás része – miért gondolod ezt egyáltalán hibának, ehhez már eggyel nagyobb szókincs szükséges. Viszont amíg csak írásban kell megnyilvánulni, számíthatsz a barátaidra: Google Translate, ChatGPT, CoPilot.
Végül a meetingek: egy bizonyos szint alatt megúszhatod, hogy külföldi kollégákkal kelljen beszélned. Megfordítva viszont: egy bizonyos szint fölé nem fogsz eljutni, ha nem tudsz külföldi kollégákkal beszélni.